O pożyteczności pszczół nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Chroniąc środowisko i bioróżnorodność jednocześnie troszczymy się o pszczoły i inne owady zapylające.
21 maja obchodzony jest Europejski Dzień Sieci Natura 2000. Czym jest w istocie Natura 2000? Jakie działania można podejmować w jej obszarze, a czego nie wolno? Czy Natura 2000 rzeczywiście jest europejską siecią?
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zrealizowała działania ochronne na obszarach Natura 2000: Ostoja Jaśliska PLH180014, Łukawiec PLH180011, Mrowle Łąki PLH180043 oraz Józefów-Wola Dębowiecka PLH180033
Inwazja gatunków obcych to współcześnie jedno z największych zagrożeń dla zachowania bioróżnorodności. Przekształcają siedliska oraz zagrażają zdrowiu człowieka, mogą także powodować straty gospodarcze związane m.in. z kosztami ich zwalczania.
W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zostały wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Dzień Ziemi (Earth Day), największe ekologiczne święto świata, obchodzone jest 22 kwietnia. Dodatkowo, Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła tę datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
20 kwietnia na wniosek Ministra Środowiska zniesiony został zakaz wstępu na teren lasów, parków narodowych, rezerwatów przyrody, skwerów itp.