Podsumowanie podkarpackich planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000
Konferencja była uroczystym podsumowaniem projektu Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz ze wzmocnieniem instytucji sprawującej nadzór nad obszarami Natura 2000 w województwie podkarpackim, realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się ustanowić plany zadań ochronnych dla 17 obszarów Natura 2000 w województwie podkarpackim. Dwa ostatnie plany zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 Józefów – Wola Dębowiecka PLH180033 i Mrowle Łąki PLH180043 zostały podpisane 14 listopada 2016 r.
Spotkanie rozpoczął Pan Radosław Jędral – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który przywitał przybyłych gości oraz wprowadził w tematykę spotkania. Następnie głos zabrała Pani Barbara Antosyk – kierownik projektu, która szczegółowo przybliżyła i omówiła przebieg prac nad ustanowieniem 17 planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000. Podziękowała ona również za współpracę wykonawcom zatrudnionym w projekcie jak i całemu zespołowi projektowemu. Kolejnym referentem był Pan Maciej Ciuła – specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000, który skoncentrował się na omówieniu problemów pojawiających się przy realizacji projektu.
Po przerwie kawowej rozpoczęła się cześć merytoryczna. Jako pierwszy wystąpił Pan Wojciech Słowik – Kierownik Oddziału rolnictwa i rozwoju wsi Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W ramach swojej prezentacji przedstawił on informacje na temat Programu aktywizacji gospodarczo-turystycznej województwa podkarpackiego poprzez promocję cennych przyrodniczo i krajobrazowo wskazanych terenów łąkowo – pastwiskowych z zachowaniem bioróżnorodności w oparciu o naturalny wypas. Kolejnym prelegentem był dyrektor Działu Wniosków i Kontroli Realizacji Umów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (WFOŚiGW w Rzeszowie) – Pan Andrzej Indycki, który przybliżył informacje na temat ochrony różnorodności biologicznej w działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
W kolejnej części konferencji swoje wystąpienia mieli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Fundacji Karpaty Łączą. Przedstawili oni realizowane przez siebie projekty, w ramach których prowadzone są działania na rzecz ochrony bioróżnorodności terenów otwartych.
Na konferencję przybyło ponad 60 osób z wielu instytucji, m.in. Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Izby Rolniczej, Zarządu Parków Krajobrazowych z Przemyśla, Podkarpackiego Biura Planowania Przestrzennego, Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, starostw oraz urzędów gmin i sołectw, w obrębie których zlokalizowane były obszary Natura 2000 objęte projektem.
Fot.: RDOŚ w Rzeszowie