Międzynarodowa Konferencja w Bieszczadzkim Parku Narodowym
Konferencja, trwająca od 22 do 25 września 2016 r., była okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i dyskusji nad godzeniem konieczności ochrony dziedzictwa przyrodniczego Karpat Wschodnich z możliwością rozwoju gospodarczego w tym regionie. Jednakże z uwagi na jubileusz 25-lecia tego wydarzenia, konferencja ta miała interdyscyplinarny wymiar, ponieważ wśród zaproszonych gości, oprócz specjalistów i przedstawicieli świata nauki z Polski, Ukrainy i Słowacji, znaleźli się także przedstawiciele świata kultury i sztuki.
Region Bieszczadów jest jednym z najcenniejszym przyrodniczo obszarów w skali kraju. Z tego faktu włączony został do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jako obszar Bieszczady PLC180001, dla którego aktualnie opracowywany jest plan ochrony.
Jednym z istotnych zagrożeń w rejonie Bieszczadów, poza granicami parku narodowego jest zabudowa terenów otwartych. Rozproszenie zabudowy powoduje m.in. fragmentację siedlisk łąkowych stanowiących przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 oraz upośledza funkcjonowanie korytarzy migracyjnych. Tematyka konferencji dała możliwość zaprezentowania i omówienia tego problemu. Prezentację Problemy wyznaczania terenów pod zabudowę w projekcie Planu Ochrony dla obszaru Natura 2000 wygłosił Pan dr Wojciech Wdowik p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Konferencja zakończyła się wizytą studyjną w Parku Narodowym Beskidy Skolskie na Ukrainie.
Fot.: Łukasz Lis