Tablice w rezerwacie Prządki
W czerwcu br. odbyło się spotkanie z udziałem Wójta Gminy Korczyna, przedstawicieli Nadleśnictwa Kołaczyce oraz Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, poświęcone możliwościom udostępnienia turystom rezerwatu przyrody Prządki im. Prof. Henryka Świdzińskiego. Podczas spotkania Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie zobowiązał się do sfinansowania, wykonania i ustawienia w terenie dwóch rodzajów tablic informacyjnych - z nazwą formy ochrony przyrody oraz z zakazami obowiązującymi w rezerwacie.
Rezerwat przyrody Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego odznacza się dużymi walorami krajobrazowymi ze względu na malownicze grupy skałek górujących ponad wzgórzem. Z tego względu stał się on jednym z głównych punktów dla uprawiania indywidualnej i grupowej turystyki.
Na terenie rezerwatu nie ma wyznaczonego szlaku dla ruchu pieszego, stąd też przebywanie osób w granicach rezerwatu jest naruszeniem zakazów przewidzianych dla tej formy ochrony przyrody. Ruch pieszy powinien odbywać się wyłącznie po wyznaczonym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Krośnie, szlaku (tzw. czarnym szlaku), biegnącym w sąsiedztwie północnej granicy rezerwatu. Niestety malownicze skałki przyciągają zwiedzających, którzy wchodząc do rezerwatu naruszają obowiązujące prawo oraz narażają się na wypadek z uwagi na trudne warunki terenowe.
Nazwę - Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego - rezerwatowi nadano w 2009 r. Profesor Henryk Świdziński był geologiem, specjalistą geologii regionalnej Karpat oraz geologii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, autorem dwóch prac dotyczących Prządek w okresie międzywojennym. Jedna z nich stanowi bogate opracowanie na temat grupy skał na tle budowy geologicznej okolicy.