Prace nad planem ochrony dla Bieszczadów
29 września 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach oraz dzień później w Urzędzie Gminy Komańcza, odbyły się pierwsze spotkania Zespołów Lokalnej Współpracy. Zainicjowano w ten sposób cykl spotkań społecznych, które będą kontynuowane przez cały okres prac nad sporządzeniem planu ochrony dla obszaru Natura 2000 Bieszczady PLC180001, a więc do końca 2016 r.
Bieszczady to najpiękniejszy, najwartościowszy i najwyższy fragment Karpat Wschodnich w Polsce. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie występują wschodniokarpackie połoniny. Bieszczady stanowią miejsce występowania wielu gatunków roślin i zwierząt wschodniokarpackich i górskich. To ostoja wszystkich puszczańskich gatunków dużych ssaków: niedźwiedzia, żubra, wilka, rysia, jelenia i żbika. Nadmienić należy, że Bieszczady stanowią najważniejszą w Polsce ostoję niedźwiedzia.
Opracowywany dokument ma na celu zaplanowanie ochrony przyrody w myśl zrównoważonego rozwoju, gdzie kluczową rolę odgrywa zachowanie bogactwa i dziedzictwa przyrodniczego Bieszczadów dla przyszłych pokoleń. Jednak Bieszczady to także ludzie, dlatego też ważnym jest uwzględnienie w Planie potrzeb mieszkańców tego terenu.
W związku z tym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie zachęca do aktywnego udziału społecznego mieszkańców miejscowości włączonych w obszar Natura 2000 Bieszczady. Zespół przez cały czas trwania projektu może być poszerzany.
Więcej informacji na temat projektu.
------------------------------
Źródło fot. RDOŚ w Rzeszowie