Plany zadań ochronnych dla podkarpackich obszarów Natura 2000
Zakończyły się prace nad projektami planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 Kościół w Dydni PLH180034 oraz obszaru Osuwiska w Lipowicy PLH180044. Obecnie można zapoznać się z projektami Zarządzeń Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie ustanowienia planów zadań ochronnych dla tych obszarów oraz zgłaszać do nich uwagi i wnioski.
Oba obszary Natura 2000 dla których rozpoczęto procedurę udziału społecznego powstały dla ochrony nietoperzy. Obszar Natura 2000 Kościół w Dydni powstał dla ochrony kolonii rozrodczej nocka dużego zlokalizowanej na strychu kościoła Św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni oraz przyległego do kościoła obszaru intensywnego żerowania tych ssaków. Obszar Natura 2000 Osuwiska w Lipowicy obejmuje natomiast ochroną jaskinie nieudostępnione do zwiedzania, stanowiące schronienia zimowe podkowca małego, zlokalizowane w obrębie starego kamieniołomu w Lipowicy.
Projekty przedmiotowych zarządzeń wraz z uzasadnieniami oraz dokumentacjami udostępniono w serwisie internetowym Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie:
- dokumenty dotyczące obszaru Natura 2000 Osuwiska w Lipowicy PLH180044
- dokumenty dotyczące obszaru Natura 2000 Kościół w Dydni PLH180034
Ze sporządzonymi projektami można zapoznać się również w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie przy al. Józefa Piłsudskiego 38, 35-001 Rzeszów, pokój 66, piętro VI w godzinach 8.00–14.00.
Uwagi i wnioski do przedmiotowych zarządzeń można składać do 19 lutego 2016 r. w formie pisemnej na adres Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, al. Józefa Piłsudskiego 38, 35-001 Rzeszów, w formie ustnej do protokołu w siedzibie Regionalnej Dyrekcji lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym) na adres e-mail: sekretariat.rzeszow@rdos.gov.pl.
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody dla każdego obszaru Natura 2000 należy opracować plan zadań ochronnych. Plan taki ustanawia się na okres 10 lat, w drodze aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia, kierując się koniecznością utrzymania i przywracania do właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000.
W granicach województwa podkarpackiego znajdują się 63 obszary Natura 2000. Plany zadań ochronnych dla 12 z nich zostały opracowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na obszarze Polski”.
Plany zadań ochronnych dla kolejnych 17 obszarów Natura 2000 na terenie województwa podkarpackiego opracowywane są w ramach projektu „Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz ze wzmocnieniem instytucji sprawującej nadzór nad obszarami Natura 2000 w województwie podkarpackim”, którego realizacja rozpoczęła się w lipcu 2014 r.
W ramach projektu przeprowadzono niezbędne inwentaryzacje przyrodnicze oraz opracowano dokumentacje zawierające podstawowe informacje o obszarach Natura 2000 objętych projektem. Na podstawie zebranych informacji dla każdego obszaru określono stan ochrony przedmiotów ochrony, zdefiniowano zagrożenia zarówno istniejące jaki potencjale oraz wskazano cele działań ochronnych jak i niezbędne do realizacji działania ochronne.