Pomagamy zwierzętom chronionym
Jedno z dwóch, a zarazem największe z działających na Podkarpaciu centrów leczenia dzikich zwierząt, przyjęło w minionym roku 553 osobników zwierząt prawem chronionych, reprezentujących 43 rodzime gatunki ptaków ssaków i gadów. 267 osobników zostało poddanych leczeniu dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Pozostałe zwierzęta były leczone i rehabilitowane na koszt Ośrodka i jego darczyńców.
Najliczniejszymi pacjentami Ośrodka są przedstawiciele gatunków: bocian biały, gołąb skalny i jeż europejski, czyli zwierzęta zamieszkujące tereny zurbanizowane i przez to najbardziej narażone na wypadki komunikacyjne, porażenia prądem oraz płoszenie. Do Ośrodka trafiały również także rzadsze gatunki takie jak bocian czarny, orlik krzykliwy, bielik, pójdźka oraz perkoz dwuczuby.
Pomijając rekordowy 2016 rok, kiedy do Ośrodka trafiło 707 osobników, miniony rok wpisuje się w trend z lat poprzednich (2017 – 540 szt., 2015 – 489 szt.). Ponad 88% pacjentów spośród zwierząt chronionych stanowiły ptaki. Okresem kiedy do Ośrodka trafia najwięcej zwierząt jest lato (czerwiec – sierpień) – ok 60% odnotowanych przyjęć.
Wartym odnotowania jest fakt, iż większości przypadków udało się – po okresie rehabilitacji – przywrócić zwierzęta do ich naturalnego środowiska.
Zwierzęta do Ośrodka dostarczane są zarówno przez osoby prywatne, funkcjonariuszy straży miejskich, pracowników samorządu terytorialnego, Lasów Państwowych, Parków Narodowych i inne instytucje zajmujących się ochroną przyrody.
Fot.: RDOŚ w Rzeszowie