Ochrona torfowisk alkalicznych w południowej Polsce
W siedzibie Gorczańskiego Parku Narodowego 6 lipca 2015 r. odbyła się konferencja inaugurująca projekt Ochrona torfowisk alkalicznych (7230) południowej Polski. Projekt prowadzony jest przez Klub Przyrodników w partnerstwie z Gorczańskim Parkiem Narodowym i realizowany będzie do czerwca 2018 r.
Projekt zakłada zahamowanie procesu degradacji oraz poprawę lub zachowanie właściwego stanu torfowisk alkalicznych w 24 obszarach Natura 2000 położonych na południu Polski oraz przywrócenie w ich obrębie ekstensywnego użytkowania kośnego. Wśród wybranych obszarów znalazło się 97 najcenniejszych i najlepiej zachowanych torfowisk alkalicznych południowej i centralnej Polski zlokalizowanych na terenie 8 województw, w tym podkarpackiego.
Projekt współfinansowany jest ze środków instrumentu finansowego LIFE+, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Udział finansowy Regionalnej Dyrekcji jest nietypowym montażem finansowym w projektach LIFE. Regionalna Dyrekcja Ochron Środowiska w Rzeszowie nie uczestniczy w projekcie na zasadzie współbeneficjenta, lecz finansuje działania ochrony czynnej podejmowane na terenie województwa podkarpackiego.
7 lipca 2015 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Projektem, w którym uczestniczyli: prof. dr hab. Lesław Wołejko z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, dr hab. Wiktor Kotowski i dr Paweł Pawlikowski z Uniwersytetu Warszawskiego, Regionalny Konserwator Przyrody w województwie podkarpackim, członkowie Klubu Przyrodników i pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Ważnym punktem była lustracja terenowa torfowisk alkalicznych w Gorczańskim Parku Narodowym.
Projekt stanowi jedno z wielu działań Klubu Przyrodników skierowanych na ochronę torfowisk na terenie całej Polski. Więcej informacji na stronie internetowej projektu.