Projekt ochrony nietoperzy na Podkarpaciu
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie Wojciech Wdowik podpisał umowę na realizację projektu Ochrona zagrożonych gatunków nietoperzy w ramach sieci Natura 2000 w województwie podkarpackim. Na planowane w ramach projektu działania ochronne przewidziano kwotę blisko 5 mln zł.
Projekt zakłada ochronę zagrożonych gatunków nietoperzy, w tym nocka dużego, podkowca małego i mopka, stanowiących przedmioty ochrony w podkarpackich obszarach Natura 2000. Projekt będzie realizowany w następujących obszarach:
- Kościół w Równem PLH180036,
- Kościół w Skalniku PLH180037,
- Rymanów PLH180016 (stara cerkiew w Sieniawie),
- Horyniec PLH1800017,
- Uroczyska Roztocza Wschodniego PLH060093
- oraz Ostoja Czarnorzecka PLH180027 (Kościół w Rzepniku).
Działania ochronne, które mają na celu zabezpieczenie kolonii letnich i schronisk zimowych nietoperzy wynikają z zapisów Planów Zadań Ochronnych ustanowionych dla tych obszarów. Są one analogiczne do działań realizowanych przez inne podmioty na terenie Polski i obejmują m.in. remont pokrycia oraz konstrukcji dachów na obiektach sakralnych (kościół w Równem, Kościół w Skalniku, cerkiew w Rzepniku), a w przypadku cerkwi w Sieniawie remont całej konstrukcji budynku. W ramach ochrony zimowisk nietoperzy planowane jest zabezpieczenie bunkrów przed penetracją ludzi, poprawa warunków klimatycznych czy instalowanie dodatkowych mikroukryć. Ważnym elementem będzie również promocja projektu, która pozwoli na zwiększenie społecznej akceptacji dla tak specyficznej grupy ssaków jakimi są nietoperze.
Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowita jego wartość wynosi 4 913 656 zł.
Fot.: Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych