Budowa polsko-słowackiego gazociągu 1000
13 maja 2015 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie odbyło się spotkanie dotyczące oceny oddziaływania na środowisko, w związku z planowaną budową słowackiego odcinka gazociągu pomiędzy Polską a Słowacją. W spotkaniu wzięła udział reprezentacja strony słowackiej, w skład której weszli przedstawiciele słowackiego Inwestora – firmy EUSTREAM Słowackiego Operatora Gazowego Systemu Przesyłowego, wykonawcy Raportu o oddziaływaniu na środowisko słowackiego odcinka, Dyrektor Parku Krajobrazowego Wschodnich Karpat, przedstawiciel słowackiego organu ochrony środowiska, przedstawiciele polskiego Inwestora – firmy Gaz System, Gazoprojekt Wrocław oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Planowany gazociąg po stronie słowackiej projektuje się jako wysokociśnieniowy o średnicy nominalnej DN 1000 i konstrukcji dla maksymalnego ciśnienia roboczego 7,4 MPa. Po stronie polskiej będzie on kontynuowany w przyszłości do węzła w Starchocinie. Gazociąg planuje się wykonać jako podziemny. Budowa gazociągu będzie stanowiła kolejny kluczowy element sieci gazociągów korytarza północ – południe umożliwiających przesyłanie gazu z regionu Morza Bałtyckiego (terminal gazowy LNG w Świnoujściu) do terminalu w Chorwacji.
Trasa projektowanego gazociągu zarówno po stronie słowackiej, jak i polskiej przewidziana jest przez tereny o cennych walorach przyrodniczych. Po przekroczeniu granicy Polski gazociąg przebiegał będzie przez województwo podkarpackie, którego walory przyrodnicze w terenie przygranicznym są wysokie. Występują tu liczne formy ochrony przyrody, w tym o znaczeniu europejskim. Przejście gazociągu przez granicę państwową zlokalizowane jest w obrębie Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Z uwagi na powyższe uwarunkowania, w trakcie spotkania przedstawiono propozycje trzech wariantów punktu przekroczenia inwestycji przez granicę państwową w obrębie Przełęczy Łupkowskiej.
Zaprezentowano również wyniki dotychczasowych, wczesnowiosennych wyników inwentaryzacji przyrodniczej na trasie polskiej części gazociągu w obrębie Przełęczy Łupkowskiej.