Wizja poligonu wojskowego w Nowej Dębie
19 sierpnia 2014 r. przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie uczestniczyli w wizji wybranych fragmentów poligonu wojskowego w Nowej Dębie, który znajduje się w granicach obszarów sieci Natura 2000 – obszaru specjalnej ochrony ptaków Puszcza Sandomierska oraz proponowanego obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Enklawy Puszczy Sandomierskiej.
Powyższej wizji przyświecały dwa cele - zapoznanie się z zasobami przyrody poligonu, szczególnie tymi chronionymi w ramach sieci Natura 2000, jak również zaznajomienie się z lokalizacją planowanych do rozbudowy i modernizacji lądowisk dla śmigłowców oraz projektowanego do budowy lądowiska ratowniczego. Obecnie dla przedsięwzięć dotyczących ww. lądowisk toczą się postępowania administracyjne w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
W spotkaniu uczestniczyli również: przedstawiciel Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Nowa Dęba oraz autorzy opracowań z zakresu ocen oddziaływania na środowisko ww. przedsięwzięć.
Powyższe spotkanie wpisuje się w zalecenia Ministra Obrony Narodowej oraz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska odnośnie współpracy służb nadzorujących obszary Natura 2000 z przedstawicielami resortu obrony narodowej.
Należy dodać, iż dzięki nieprzerwanej od wielu lat działalności poligonu, na rozległym obszarze występuje wiele cennych gatunków zwierząt i roślin oraz siedlisk przyrodniczych. Na poligonie w Nowej Dębie występuje jedna z największych populacji lelka na Podkarpaciu i jedyna w województwie skrajnie nieliczna populacja cietrzewia. Występuje tu również największe w regionie skupienie suchych wrzosowisk i muraw napiaskowych. Licznie spotykana jest modliszka oraz trzy gatunki skalników – motyli preferujących suche siedliska. Jest tu również największa w Polsce populacja wawrzynka główkowego.
------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Rzeszowie