Zalesione krajobrazy wiejskie w Europie Środkowej i Wschodniej
Od 21 do 23 września 2017 r. obywała się zorganizowana przez Uniwersytet Rzeszowski i Centrum Badań Ekologicznych Węgierskiej Akademii Nauk (MTA Ökológiai Kutatóközpont Magyar Tudományos Akadémia) międzynarodowa konferencja naukowa Wooded rural landscapes in Central and Eastern Europ: biodiversity, cultural legacy and conservation. Jednym z partnerów była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Zalesione krajobrazy wiejskie o charakterze pastwiskowo-leśnym są nieocenionym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym, którym nie poświęca się dostatecznej uwagi w systemach ochrony przyrody. Aktualne modele rolnictwa i leśnictwa sprawiają, że istnieją twarde granice między tym co w powszechnym znaczeniu rozumiemy jako las lub jako pastwisko, czy łąka. Tym samym, funkcjonujące w przeszłości w wielu regionach Europy krajobrazy otwartych terenów, luźno porośnięte drzewami, o swoistym parkowym charakterze, zanikły lub zanikają.
Konferencja miała interdyscyplinarny charakter. Zgromadziła badaczy, zajmujących się drzewami krajobrazów wiejskich, którzy reprezentowali różne dyscypliny nauki: od taksonomii i ekologii do planowania przestrzennego i architektury krajobrazu. Założeniem organizatorów było stworzenie platformy stanowiącej teoretyczne podstawy dla opracowania nowego podejścia do zarządzania i ochrony zalesionych krajobrazów wiejskich w Europie Środkowej i Wschodniej. Program konferencji i tematyka wystąpień dostępne są na stronie: www.woodscapes.ur.edu.pl.
Oprócz części merytorycznej, program konferencji zakładał dwie wizyty w terenie. 22 września wizytą objęto okolice Kalwarii Pacławskiej, gdzie prowadzone są badania drzewostanów dębowych, które stanowiły niegdyś element łąk i pastwisk leśnych. Natomiast 23 września uczestnicy konferencji udali się do rezerwatu przyrody Lisia Góra zlokalizowanego w Rzeszowie, gdzie przy udziale przedstawicieli Zarządu Zieleni Miejskiej i pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowisk w Rzeszowie, dyskutowali nad sposobami i kierunkami działań ochronnych skierowanych na zachowanie przedmiotu ochrony, którym jest starodrzew dębowy, posiadający charakter pastwiskowo-leśny.
Ta ostatnia wizyta terenowa ma istotne, praktyczne znaczenie z uwagi na fakt, że aktualnie trwają prace nad ustanowieniem planu ochrony dla rezerwatu przyrody Lisia Góra. Spostrzeżenia i uwagi obecnych ekspertów pozwolą na lepsze zaplanowanie działań ochronnych.
Fot.: RDOŚ w Rzeszowie